O Pražském smíšeném sboru

Pražský smíšený sbor patří dlouhodobě ke špičce české neprofesionální sborové scény. Po svém založení v roce 1945 se brzy vyprofiloval jako těleso se širokým záběrem repertoáru s důrazem na českou tvorbu 20. století. Historie sboru je neodmyslitelně spojena především s dlouholetým působením legendy českého sbormistrovství Miroslava Košlera, na jehož činnost v roce 2010 navázal jeden z nejvýraznějších českých dirigentů mladé generace Jiří Petrdlík.

Pražský smíšený sbor dosáhl mnoha úspěchů na české i mezinárodní scéně a získal řadu ocenění na prestižních pěveckých soutěžích, naposledy na mezinárodní soutěži pěveckých sborů Praga Cantat, kde získal umístění ve zlatém pásmu a zároveň prvenství v kategorii Nejlepší provedení povinné skladby. Kromě koncertů na domácí půdě reprezentuje české interpretační umění na četných zahraničních turné v Evropě, Spojených státech amerických, Japonsku, Izraeli a Egyptě. Současný repertoár sboru je poměrně rozsáhlý: zahrnuje širokou škálu duchovních i světských děl mnoha autorů počínaje mistry klasicismu (Mozart, Haydn, Beethoven) přes české a světové autory 19. století (Dvořák, Janáček, Smetana, Čajkovskij, Verdi) až po tvorbu skladatelů současných (Tučapský, Lukáš), ale také ruské pravoslavné zpěvy či české, moravské a slovenské lidové písně.

Sbor spolupracuje s významnými profesionálními orchestry, sólisty a dirigenty (Severočeská filharmonie Teplice, Hudba Hradní stráže a Policie České republiky, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Káhirský symfonický orchestr, Jaroslav Svěcený, Vladimír Válek), vystupuje na prestižních koncertních pódiích (Rudolfinum, Obecní dům, Pražský hrad) a své umění prezentuje i ve významných médiích (Česká televize). K největším úspěchům Pražského smíšeného sboru z poslední doby patří turné po Japonsku na podzim 2012, provedení Requiem Giuseppe Verdiho v pražském Obecním domě v roce 2013 k 200. výročí skladatelova narození a tři slavnostní koncerty k Roku české hudby 2014 ve spolupráci s Komorní filharmonií Pardubice.